Бројни реакции повод формирањето на Суперлигата, во неа најголем дел се клубови од Англија, меѓу нив и Манчестер Сити.

На социјалните мрежи фотографии со поддршка но и осуда за формурањето на Суперлигата, навивачите на Манчестер Сити го погребаа клубот кој реши да и се спротистави на УЕФА.