Златан Ибрахимовиќ го доби дуелот со Вела, Галакси во саботата славеше во дербото со ЛА но мечот добива ново продолжение откако беше утврдено дека Мунир ќе мора на операција.

Ибрахимовиќ покрај тоа што постигна хет-трик сериозно го повреди Мунир во седмата минута по што напукнал черепот на играчот на ЛА па повредата ќе ја санира со комплексна операција.