Премиерот на Велика Бротанија, Борис Џонсон даде зелено светло за рестарт на Премиерлигата по 1 јуни.

Фудбалот во Англија ќе се врати но без публика, следните денови се очекува одлука кога фудбалот ќе се врати, се чини дека првата недела во јуни е реална опција.

Секако дека Јирген Клоп се радува најмногу, тутулата на Ливерпул е на дофат, остануваат 9 кола до крајот.

Ливерпул четири средби игра „Енфилд“, и е пред промоција на нов шампион на Англија, има 25 бода предност во однос на Сити.

САН објави фото со реакција на Клоп по одлуката на Борис Џонсон, секако станува збор за фотомонтажа.