Наполи го потврди трансферот на Фернандо Љоренте, доаѓа како слободен играч од Тотенхем каде настапуваше изминативе две сезони.

Љоренте го познава фудбалот во Италија, настапуваше за Јувентус од 2013 до 2015 година, запиша 66 настапи и постигна 33 голови.