Пред дербито со Лацио, Наполи свечено ја откри статуата на нивната легенда, Диего Армандо Марадона.

Наполи најпрво го преименува стадионот во името на Марадона , а вечерва му оддаде уште една почит на клупската легенда откривајќи ја статуата која ќе стои пред стадионот.