Дефанзивецот на Бараселона Пике предизвика остри реакции кај навивачите на католонскиот гигант  со само една фотографија.

Во турбулентниот период низ кој моментно проажа Барселона и во време кога сите очи се вперени околу иднината на Лионел Меси, Пике објави фотографија на својот Инстаграм профил на која се гледа како со семејството ужива на прекрасна плажа во Малдиви.

Фотографија предизвика бура од реакции кај навивачите на Барса, ки му замеруваат дека наместо да го убедува Меси да остане во најкритичниот период одлучил да се сонча.