Барселона во дербито на Ла лига го совлада на гостински терен  Атлетико Мадрид со 0-1, а повторно одлучувачкиот гол беше дело на Лионел Меси. „Каталонскиот клуб“ мечот го реши во 86.минута со голот на Аргентинецот и така се изедначија на лидерската позиција со Реал Мадри.

Овој меч имаше посебна специфичност, кој за прв пат гостуваше на „Ванда Метрополитано“ откако минатото лето се пресели на „Камп Ноу“. Навивачите на Атлетико не му го заборавија тоа „предаство“ и на синоќешниот меч му посветија парола.