По шокантниот пораз од Гранада, Валверде мораше драстично да менува во одност на составот на Барселона за денешниот натпревар Вилјареал.

Лионел Меси, Луис Суарез и Антоан Гризман за прв пат го сочинуваат нападот на Барселона, капитенот на каталонците е целосно фит и денеска е главен адут за посакуваните три бода на домаќините.

На клупата се уште талентираните Дембеле и Фати кои беа неизвесни за денечниот меч.