Во Минхен, Франција ја победи Германија со автоголот на Матс Хумелс во првиот дел, победнички старт на Дидие Дешамп на мечот кој многумина го нарекоа финале пред финалето.

Мбапе одигра уште еден извонреден натпревар за Франција, постигна гол кој му беше поништен поради офсајд, но најскапиот млад играч на денешницата беше презадоволен од победата, и со две фотографии го прослави триумфот:

 

„Премиерна победа“ – напиша на твитер Мбапе.

 

Поништениот гол на Мбапе: