Норвич  избори место во Премиер лигата. Тој се враќа во највисокиот ранг на англискиот фудбал по една сезона во Чемпионшип.

Математичка потврда дојде со нерешениот резултат на Свонси со 2-2 против Викомб денес, во 42-то коло од втората англиска лига. Норич во моментов е прв со 90 бодови, а Свонси трет со 76. Бидејќи остануваат уште четири кола до крајот, а првите две места водат директно во Премиер лигата, Норич обезбеди место меѓу првите два тима.
Норич исто така се смешка на титулата во Шампионатот. Тој во моментов има натпревар помалку и осум бода предност во однос на второпласираниот Ватфорд кој денес загуби со 1-0 од Лутон. Доколку Норич победи вечерва против Бурнмаут, ќе бидат разделени со практично недостижни 11 поени.

Да потсетиме, тимот предводен од Германецот Даниел Фарке го освои Шампионатот пред две години. Сепак, играчите на Норич не успеаја да ја пренесат одличната форма од втората лига во првата, па беа елиминирани како последнопласирана екипа. Тие се враќаат во Премиер лигата и ќе сторат се да не го повторат истото сценарио следната година.

Слично како и претходните сезони, Норич е предводен од Финецот Теему Пуки со 25 погодоци и Аргентинецот Емилијано Буендија со 12 погодоци и 14 асистенции