Десниот бек кој според изјавите на Арсен Венгер требаше да прерасне во новиот Лорен во Арсенал, денеска направи трансфер во англиски второлигаш.

Карл Ченкинсон е нов член на Нотингем Форест, тој потпиша тригодишен договор, а „Топџиите“ од овој трансфер заработија два милиони фунти.