Лионел Меси со голот за водство на Барселона на гостувањето кај Славија Прага се запиша во историјата на Лигата на шампионите.

Аргентинецот е единствениот фудбалер кој постигна гол на 15 сезони по ред во елитата на Европа.

Славија Прага е 33 тим против кој Меси постигнал гол во Лигата на шампионите, вакво остварување имаат и Кристијано Роналдо и Раул.