Лионел Меси запиша  два гола против Хетафе, Барселона има предност актуелна од 3-1, во овие два погодоци, Аргентинецот постави нов рекорд во Ла Лига.

Меси стигна до  25 голови во Ла Лига сезонава, тој единствениот фудбалер во најсилните фудбалски првенства што запишал   минимум 25  погодоци во последните 12 сезони.