Како што тврдат медиумите од Шпанија и Англија, а тоа го најавуваат и во Италија, Јувентус и Интер  „играат дерби“ на трансфер пазарот, тие се во трка за потпис на Серхио Агуеро, напаѓачот на Сити е желба и на Барселона.

Интер и Јувентус се посериозни во пристапот кон Агуеро, тој летово е слободен играч, има 32 години, двата клуба од Италија се сериозно заинтересирани за Аргентинецот.

Агуеро сезонава не се прослави кај Сити, запиша 9 настапи и постигна само 2 гола.