Како што пишува „СпортИталија“  лекарските прегледи на Елиф Елмас се одложени во Наполи се до продавањето на Хрватот Марко Рог во Каљари или некој клуб во Германија.

Доаѓањето на Македонецот  е одложено стои во информацијата од Италија, причина е Марко Рог, Хрватот се поздрави со навивачите на Наполи, извесно е дека ќе го напушти Неапол но од него зависи трансферот на Елмас.

Доаѓањето во Наполи за Елмас е одложено на само неколку дена  се до продажбата на Рог во Каљари стои во информацијата од Италија.