Маурицио Сари и официјално ќе седне на менаџерското столче на Јувентус. Потврдата пристигнува од објавата на официјалниот сајт на „Старата Дама“.

Сари се враќа во Италија по една сезона мината на островото како предводник на Челси. Сари со „Сините“ од Лондон ја освои Лига Европа.

60 годишниот фудбалски стратег со Јувентус потпиша договор со 30 јуни 2022 година.