Навивачите на белгискиот тим Шарлероа, кој летово го елиминира Партизан во квалификациите за Лигата на Европа, создадоа хаос пред дуелот меѓу нивниот клуб и Еупен во Јупилер лигата.

„Зебрите“ веќе девет натпревари не знаат за триумфот, паднаа на 12-то место на табелата на националниот шампионат и веќе подолго време се без шанси да играат во плејофот.

Поради тоа, навивачите се многу лути, и сè кулминираше пред натпреварот во последното коло од регуларниот дел од Јупилер лигата со Еупен, бидејќи ултрасите на клубот излегоа на теренот.
Локалните жители известуваат дека навивачите го окупирале теренот неколку часа пред почетокот на натпреварот, а претходно на предната улица развиле транспаренти против претседателот на клубот, Мехди Бајат.

Околу 100-200 од нив потоа влегоа на стадионот, имаа со себе гајби пиво и таму го чекаа Бајат, со кого веќе некое време сакаат да разговараат.