Ашраф Хакими од Борусија Дортмунд е најбрзиот бек во Бундеслигата, на два меча истрча со 36 км на час, ова не му успеало на ниту еден играч во елитната фудбалска дивизија.

Дефанзивецот на Дортмунд на средбата со Лајпциг трчаше со брзина од 36,2 км на час, додека на натпреварот со Унион Берлин 36,49 км на час.