Изминатиот летен преоден рок на стариот континент се случија голем број на трансфери кои го потресоа фудбалскиот свет.

Најскапата зделка ја направија Атлетико Мадрид и Бенфика за младата португалска надеж Жоао Феликс кој за 136 милиони евра премина во редовите на „јорганиџиите“. Веднаш зад него се наоѓа Антоан Гризман кој за 129 милиони се пресели во Барселона, додека веднаш зад него се наоѓа Еден Азар.