Месут Озил и Сеад Колашинац не се во ростерот на Арсенал за мечот со Њукасл во првото коло од Премиерлигата, тренерот Унаи Емери не ги повикал за овој натпревар.

Причина за ова се проблемите кои двајцата играчи ги имаа  неодамна а се поврзуваат со мафијата . Двоецот од Арсенал наводно има проблеми со локалната мафија, за тоа и ангажирале приватно обезбедување во своите домови.

Атмосферата во тимот не е на добро ниво со нив во составот смета менаџерот Емери и не ги повикал за мечот против Њукасл.