Германецот Месут Озил пристигна во Турција на медицински прегледи, потоа ќе следи потпис со Фенербахче.

Озил е нов играч на гигантот Фенербахче, се реши да се откаже од големата плата кај Арсенал и пред време го прекина догворот, му ситекуваше летово, но сега е јасно , тој ќе игра во фудбалкиот шампионат на Турција.

Фенербахче доби големи засилување, Озил нема настап од март минатата година, ќе му треба време да се врати в оформа, но Фенербахче иматроение, го очекува најдоброто од екс репрезентативецот на Германија.