Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев во изборот за  „The Best“  награда која ФИФА ја доделува веќе четврта година не дал ниту еден глас за Меси и Роналдо.

Пандев  пет поени додели на  Ван Дајк, три за Мане  иеден за Салах.

Церемонијата за доделување на наградата на ФИФА за најдобар фудаблер во светот,  ја одбележа Лионел Меси кој во конкуренција на Кристијано Роналдо и Вирџил ван Дајк ја понесе награда за најдобар фудбалер за минатата година.