Горан Пандев ја отвори сезоната со гол против Кротоне, екипата на Џенова запиша триумф со 4-1.

Интересно е тоа што Пандев од 2003 година постигнува гол секоја сезона, вкупно 17 во Серија А што го прави уникатен играч во Италија.

Пандев досега во има запишано 95 гола во Италија, се надеваме дека ќе стигне најмалку до стотка.