Иван Перишиќ летово го напушти Интер и му се приклучи на Баерн Минхен, има договор до следната година со можност клубот од Германија да потпише перманентен договор со Хрватот.

Во Германија во тек „Октоберфест“ , Перишиќ брзо се навикна на германското пиво и ужива во Минхен.