Вардар следната сезона ќе игра во Втора лига, во годината кога црвено-црните испаднаа во понизок ранг на натпреварување, истото му се случи и на братскиот клуб од Гелзенкирхен, Шалке се сели во Бундеслига 2.

Од Германија поддршка но и порака, ќе се вратиме посилни:

„Заедно паднавме, заедно ќе се вратиме ! Ајде напред Шалке и Вардар“