Соработката на навивачите на Борусија Менхенгладбах и челниците на бундеслигашот уште еднаш беше потврдена на дело.

Последниот трениниг на овој клуб мина со поддршка од трибините, управата пушти во продажба билети по цена од 19 евра, продадени беа 16 000 билети.

Секој оној кој сакаше на некој начин да му помогне на клубот а воедно а учествува во овој исторски тренинг, купи карта а неговиот лик, беше испечатен на хартија и поставен на трибината.