По сезоната 1948/1949 оваа е четвртата најефикасна во воведните четири кола во историјата на Серија А.

Овогодинешната сезона досене 123 гола или 18 повеќе во однос на минатата натпреварувачка година, девет голови беа постигна повеќе од пред две сезони.

Рекордот го држи легендарната сезона во 1950/1951 година кога калчолигашите постигнаа 150 голови за четири рунди.

Следното 5 коло од Серија А ќе се игра утре и задутре, дербито е во Милано, Интер го пречекува Лацио.