Џермејн Дефо бил меѓу возачите на трите автомобили кои попладнево се судриле во близинана Клајд тунелот во Глазгов.

Поранешниот напаѓач на Англија бил испрашан од полицијата  во која тој минал со најмалку оштетувања на неговиот автомобил.

Дефо денеска доби шанса од клупата за резерви во победата на Ренџерс против Абердин од 5:0 постигнувајќи го петиот гол.