Со натпреварите од конкуренцијата Ц на Копа Америка, завршија средбите од групната фаза. Во четвртфиналето ќе игра домаќинот Бразил, Аргентина која досега не покажа ништо особено. Овие две селеции не можат да се с ретнат во финалето, но можат во полуфиналето.

Бразил за противник ја има селекцијата на Парагвај, Аргентина се среќава со Венецуела, победниците од овие два меча ќе играат во полуфиналето.

Двојки, четвртфинале:

Бразил – Парагвај
Венецуела – Аргентина
Колумбија – Чиле
Уругвај – Перу

На Копа Америка следува пауза до петок кога се среќаваат, Бразил-Парагвај и Внецуела – Аргентина.