Лацио и Интер на „Олимпико“ во Рим го играат дербито на колото во калчо лигата.

Интер  е лидер, Јувентус победи против Бреша, клубот од Милано ако сака да ја задржи првата позиција мора да победи против Лацио.

Антонио Конте со офанзивен состав го напаѓа Лацио на „ Олимпико“

Тренерот на Лацио, Симоне Инзаги, ќе го напаѓа Интер со овие единаесетмина.

Интер е втор во моментов на табелата со 3 бода помалку од Јувентус, Лацио на третото место има четири бода помалку од лидерот на табелата.