Вечерва се играат првите осминафинални средби меѓу Илимпик Лион и Јувентис односно Реал Мадрид и Манчестер Сити.

Познати се составите за овие две пресметки. Зинедин Зидан и Пеп Гвардиола ги одбраа овие единаесетмина за вечерва .

Јувентус ќе го напаѓа Лион на гости со Роналдо и Дибала во составот. Двете средби вечервазапочнуваат од 21 часот.