Македонскиот репрезентативец, Александар Трајковски со победа ја започна приказната во Шпанија. Дебитираше во триумфот на Мајорка над Еибар откако доби шанса од клупата за резерва.

„Одличен прв натпревар. Само напред екипо.“ – гласи коментарот на Трајковски на неговиот Фејсбук профил.