Прволигашот од Ѓорче Петров, екипата на Македонија, од денеска е на подгтовки во Атнталија, Турција.

Македонија ЃП одлично го одигра првиот дел од сезоната во ПМФЛ, заврши на требтата позиција, тренерот Жикица Тасевски екипата за вториот дел ќе ја подготвува во Анталија.

Екипата од Ѓорче Петров најави дека на подготовките ќе одиграат и пријателски средби. договорени се шест,  со украинските Олександарија, Инхулетс, Олимпик Доњецк и Минај, како и бугарските Монтана и ЦСКА 1948.