Францускиот првак ПСЖ ќе биде без услугите на Аргентинецот Анхел Ди Марија во следните четири прволигашки натпревари.

Ова откако играчот за врска доби казна за инцидентот во големото дерби против Олимпик Марсеј на 13 септемцри.

Ди Марија тогаш го плукна противничкиот играч Алваро Соберон, а дербито изобилуваше со бројни инциденти и црвени картони.

Претходно, напаѓачот на ПСЖ Нејмар доби забрана од два натпревари поради црвениот картон што го доби во дербито против Марсеј,