Работнички го победи Шкупи со 2-1 на арената „Тодор Проески“, важна победа на дербито во Скопје за тимот од Дебар Маало.

Шкупи поведе од пенал со голот на Исени во 39 минута од средбата. Работнички дојде до победа со голови во вториот дел, Тошевски двоен стрелец, погоди во 52 и 77 минута за победа на „романтичарите“.

Работнички има две победи во низа, на табелата е на  9. место со 21 бод во борбата за опстнаок, Шкупи има 25 бода на 6. позиција.

Шкендија и поркај подобрата игра не успеа да слави во кратово портив Силекс, средбата заврши без голови. Ренова ја победи Струга Тл со 2-0.

Табела: