Реал Сосиедад го елиминира Реал Мадрид од Купот на Кралот, во истото натпреварување, Атлетик Билбао ја елиминира Барселона.

Двата клуба од Баскија, го направија истото што Севилја и Атлетик го направија во полуфналето на Купот во 1955 година, тогаш на 29 мај, Барселона и Реал Мадрид во ист ден беа елиминирани од Севилја и Атлетик.