Лажен аларм во Реал Мадрид, дел од медиумите во  Шпанија тврдеа дека Мартин Одегард е позитивен на ковид-19, но од редовите на „кралевите“ демантираат дека имаат играч позитивен на коронавирус.

Реал ги демантираше шпекулациите , направени се тестирања на сите играчи и стручниот штаб, сите се негативни.

„Сакаме да ја информираме јавноста дека сите наши играчи и членови на стручниот штаб се негативни на Ковид-19“ се вели во соопштението од Реал Мадрид.