Ливерпул го победи Брајтон со 3-1, два гола се дело на Салах, тој стигна до бројата од 73 гола, 27 асистенции на 104 натпревари.

Египѓанецот со тоа е инволвиран во 100 голови по бројот на постигнатите гола и асистенции, стана четвртиот играч во историјата на Ливерпул  со ваков учинок, по Џерард (212) Роби Фаулер(158) и Мајкл Овен (148).