Марла објави фотографија која ги покажува гласовите за Златна топка, која ќе биде доделена на 29-ти ноември.

Според таа фотографија освојувач е Роберт Левандовски со 627 гласа. На второто место е Лионел Меси, а трет Карим Бензема, четврти е Мохамед Салах.

Марка додава дека пописот кој се во појави во 2018-та се покажа точен. Тогаш Лука Модриќ ја освои Златната топка на Франс Фудбал, со 753 гласа пред Кристијано Роналдо и Антоан Гризман.

Жоргињо во јавноста е еден од фаворитите, но според овој список не е во најдобрите три. Тој беше еден од најдобрите играчи на Челзи на патот до титулата во Лигата на шампионите, а беше и еден од предводниците на италијанската репрезентација која оваа година ја освои титулата европски првак. Тој на овој список не на петтата позиција.

По него следуваат Килијан Мбапе, Н’Голо Канте, Ерлинг Халанд, Кристијано Роналдо, а топ 10 листата ја затвора Кевин Де Брујн.