Вардар и Шкупи одиграа  1-1 во дербито на 15. коло во ПМФЛ. Единствениот гол за Вардар го постигна  Жуниор во 15 минута од средбата. Шкупи израмни преку Диак во 71 минута.

Вардар ја задржа првата позиција на табелата во Првата лига пред Академија Пандев и Шкендија .