Штутгарт на „Мрцедес Арената“ го пречекува Хамбург, супер дерби во Бундеслига 2 кое започнува од 20-30 часот.

ДВете екипи се на врвот, Штутгарт е на 3 место, Хамбург е втор на табелата, првите две екипи одат директно во елитата, третиот тим на табелата ќе игра бараж.

Дарко Чурлинов по воведните два меча од рестартот на сезоната конечно добива шанса за настап. ќе ја чека од клупата за резервни играчи.