Штутгарт вечерва му гостува на Шалке во премиерниот натпревар од 6 коло во Бундеслигата.

Македонскиот репрезенттаивец Дарко Чурлинов  од клупата за резерви ќе чека шанса за втор настап сезонава во дресот на Штутгарт, откако минатото коло влезе во игра во 74 минута во ремито 1-1 на домашен терен против Келн.

Штутгарт е петти до одум бодови, а Шелке вечерва ја брка првата победа сезонава.