Со победата над Канада од 1:0, фудбалерките на Шведска се пласираа во четвртфиналето на Светското првенство во Франција.

Единствениот гол на натпреварот го постигна Блекстениус, но славата отиде во рацете на две други фудбалерки, Швеѓанката Магдалена Ериксен и Пернила Хардер од Данска.

Двете веќе долго време се во врска, а Пернила на трибините се појави во дресот на Шведска за да ја бодри својата партнерка.

Успехот на шведската репрезентација беше прославена со сочен бакнеж меѓу Магдалена и Пернила.