Тиери Анри е една од најдобрите фудбалери во историјата на Франција, но и Арсенал, каде мина цели осум години на тогашниот „Хајбери“.

Французинот призна дека сонува да се врати на стадионот „Емирати“ во улога на тренер. Тој напомена исто така дека имал желба да го преземе Арсенал по крајот на 2018 година, кога тимот го напушти легендарниот Арсен Венгер.

 

„Јас сонувам да управувам со Арсенал, но исто така сонувам да трчам направам забивање во стилот на НБА кошаркар, што не значи дека тоа ќе се случи. Како и да е сакам да го водам Арсенал се до денот додека починатм“ -изјави Французинот за  Канал Плус.

Анри  за „Топџиите“ во периодот од 1999 и 2007 година,  освои вкупно шест големи трофеи, вклучувајќи и две титули во Премиер лигата,