Јувентус и Рома вечерва играат дерби во калчо лигата, тренерот на „старата дама“ има порблеми со повредени играчи.

Матијс Де Лихт и  Дибала се повредени, а Мората не е најавен во почетниот тим. Рома е четврта на табелата со 15 бода, додека Јувентус е на седмата позиција со 11 бода во пресрет на дертбито во Торино.