Италијанскиот тренер Лучиано Спалети ќе биде нов тренер на Милан. Двете страни ја потврдија информацијаат, иако пред само неколку дена италјанецот ја одби понудата на „росонерите“.  предводи овој тим.

Спалети пред неколку часа седна на преговарачка маса се со цел да се договорат деталите за негово превермање на клупата на Милан, а очигледно набргу бил постигна договот меѓу двете страни. Она што е нејасно се само личните услови на Спалети и условите за раскинување на договорот со Интер, тим кој го предводеше минатата година, а неговиотр договор се уште важи и трае во 2021 година.

Милан на катастрофален начин ја отвори сезоната и после првите седум кола веќе има три порази, па реши да му даде отказ на тренерот Џампаоло.