Еден од лидерите во репрезентацијата, и член на Наполи, Елиф Елмас денес полни 22 години, ФФМ со посебна честитка за  „Дијамантот“ на социјалните мрежи.

Фудбалската кариера ја започна школата на Јовче Џипунов во  „Форца“,  играше и за Работнички и Фенербахче, од каде замина во Наполи.