Луис Суарез од денеска и офоцијално е нов играч на Атлетико Мадрид. Уругваецот успешно ги мина лекарските прегледи и беше промовиран во дресот на клубот од Мадрид.

Барселона се откажа од Суарез, шансата ја искористи Атлетико кој веднаш го ангажираше Уругваецот,  нема точен податок но се шпекулира дека клубот од Мадрид платил 6 милиони евра.