Борусија Дортмунд го совлада Ајнтрахт со 4-0, во победата на „милионерите“ учестуваше и тинејџерот Ерлинг Халанд.

Ова е нов гол за Халанд во Германија со кој стана прв играч кој постигнал 8 голови на пет средби во Бундеслигата.