Александар Трајковски летово ќе го напушти Палермо, а за неговиот потпис се заинтересирани бројни клубови. Според италијанските медиуми, Милан е последниот клуб кој сака да го доведе Трајковски во своите редови.

Претходните неколку денови се шпекулираше дека „најзагреан“ за Трајковски е португалски Спортинг, каде Трајковски би дошол како замена за Бруно Фернандес кој најверојатно заминува од клубот, а македонскиот интернационалец таму би бил соиграч со Стефан Ристовски.

Но, работите сега се малку покомплициран, откако во трка за неговиот потпис влегуваат и „росонерите“.